Ahşap Kurutma

Ahşap Kurutma yapılarda bulunan ahşap kısımların yanı sıra yapılarda kullanılacak olan parke ve benzeri ahşap yapıların imalatı için kesilen ağaçların yani kerestelerin kurutulma işlemleri için de yapılıyor.
Kurutma açık havada ya da kurutma fırınlarında gerçekleşebiliyor. Doğal kurutma olarak adlandırılan havada kurutma uzun sürede yapılan ve koşulları zor olan bir kurutma yöntemi olduğu için özellikle yüzde 20’nin altındaki nem oranlarına ulaşabilmek amacıyla kurutmanın fırında olması gerekiyor. Ahşap Kurutma hemen gerçekleşen bir yöntem olmayıp uygun işlem için haftalarca beklenebilir.Bekleme süresinden sonra son kullanıma uygun hale getirilen kereste, nem değişimleri en az olacak şekilde depolanmalıdır. Döşemelerde, doğramalarda, mobilyalarda kullanılan ahşap düşük nem içeriğine sahip olduğu için İnşaat Kurutma işlemi gerçekleştirildikten sonra kullanım alanına getirilmesi ve uygulamanın bu şekilde yapılması gerekmektedir.Ahşap Kurutma – Klasik yöntemlerin geride kaldığı günümüzde ahşap kurutma işlemleriniz için firmamız bünyesinden temin edebileceğiniz profesyonel yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Evlerde Kullanılan Ahşapların Daha Sağlıklı Görünmesi İçin Ne Yapılmalıdır ?

Evlerinizde ve diğer yaşam alanlarında da sıkça kullanım için tercih edilen ahşaplar natürel olmasından ve sağlık açısından en uygun malzeme olmasından dolayı en çok tercih edilen ürünlerdendir. Bunun yanı sıra aynı zamanda ahşap malzemeler sudan ve nemden en kolay etkilenebilen ürünlerdendir.Yaşam alanlarında kullandığımız parkelerden, dolaplara, yatak bazalarından diğer ahşap eşyalara kadar hemen hepsi yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken bir üretim aşamasından geçmektedir.Bu malzemelerin yapılırken ve üretilirken de dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ahşap malzemenin yapım süresi boyunca kuru kalmasının başarılmasıdır.

Hava şartlarından dolayı veya bulundukları ortamdaki nemden dolayı ahşap malzemeler içlerine ıslaklığı emerek zaman içerisinde çürümeye başlamaktadırlar. Bu durum da ana malzeme olarak kullanılan ahşabın işlenip yeni bir ürün haline geldiğinde yapısının bozulmasına ve kalitesiz olmasına sebep olabilmektedir.Bunun gibi olumsuz sonuçlanan olaylar ile karşılaşmamak için profesyonel ahşap kurutma işlemi olan kurutma cihazlarını kullanabilirsiniz. Ahşap kurutma işlemleri için kullanılacak olan cihazlar betonu kurutma için kullanılan cihazlardan farklıdır.Ahşapların kendilerine özgü olan ıslaklığını ve nem oranını koruması da oldukça önemlidir. Bunun için ahşap kurutmada kullanılacak cihazların ayarlarının da belirli bir seviyede ve oranda yapılması gerekmektedir.

Ahşap Kurutma İşleminden Sonra Ortamda Bulunan Koku Gider mi ?

Özellikle evlerinizde meydana gelen kokuların sebebi ahşap parkelerinizin altından gelebilmektedir. Ahşap parkeler nemden ve rutubetten kolaylıkla etkilendikleri için şişme, kabarma veya çürümesine bağlı olarak koku yapabilmektedir.Ahşap kurutma cihazı kullanmak isteyen müşterilerimizi kullanacakları ahşap malzemenin yapısı ve ıslaklık oranı doğrultusunda uyarmak isteriz. Bu gibi önemli noktalara yapılan kurutma işlemi her zaman ahşap üzerinde etkili ve doğru sonuçlar vermeyebilir.Ahşap kurutma cihazları genellikle mobilya üretimi yapan firmalar tarafından oldukça sık olarak tercih edilmektedir. Ahşap kurutma işlemi yapmadan önce kullanacağınız cihazın özellikleri ile işlem yapacağınız ahşap malzemenin yapısının birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.Ahşap malzemelerin kurutulma işleminin yapılacağı cihazlar fırın tarcı cihazlar olabilmektedir. Evlerinizdeki ahşap malzemeleri kurutmak için bu denli büyük bir endüstriyel fırın tipi cihaz kullanmanız mümkün olmadığı için rutubet ve nem alma cihazlarını tercih edebilirsiniz.Evlerinizde parkeler veya kitaplık ve dolaplarınızın kurutulma işlemi ham olan ve işlem görmemiş ahşaplara oranla daha farklı teknikler ile kurutulmaktadır.

Çünkü evlerinizde kullandığınız mobilyalarınız işlem gördüğü için yapısı da değişmiştir ve başka bir işlem uygulandığında mobilyalarınızın ve parkelerinizin yapısı da tamamen bozulabilmektedir.Ahşap kurutma firması olarak firmamızın bünyesinde bulabileceğiniz kurutuma cihazlarının kapasitesi uygulama yapılacak olan eşyaya veya ürüne göre ayarlanabilmektedir.Endüstriyel olarak hazır olarak işlem görmüş olan ahşap malzemelerin bile kendi yapılarını korumak için kendilerine uygun bir nem oranını korumak zorundadırlar. Bunun için de kurutma işleminin belirli bir dozda ve ayarda yapılması ve ahşabın tamamen de kurutulmaması gerekmektedir.Peki, hangi durumlarda ve neden ahşap kurutma işlemi yapmalısınız? Üretici olan bir işletmeye sahipseniz mesela mobilya ve ahşap ürünler üretiyorsanız ahşabın nemden ve ıslaklıktan yapısının değişebileceğini şişebileceğini ve kurutulma işlemi yapılmaz ise içten içe çürümeye başlayacağını bilmelisiniz.Bunun için de yapacağınız ve ortaya çıkaracağınız ürünlerin sağlamlığı açısından ahşap malzemelerin kullanım ömrünün uzun olması için belirli oranda kurutulması gerekmektedir. Dilerseniz ahşap kurutma cihazı kiralama konusunda da bizlerde yardım alabilirsiniz.Ahşap kurutma firması olarak bizler ile iletişime geçerek hangi tip ahşap malzemesi için ham ahşap ve işlenmiş ahşap için kullanmak istediğiniz kurutma cihazları hakkında bilgi alabilir ve cihaz temini yapabilirsiniz. 

Ahşap Kurutma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön