Nem Sorunu

Nem sorunu hemen hemen tüm kapalı alanlarda karşılaşılan bir problemdir. Neme yol açan iki ana etken vardır.Bu etkenlerden birincisi insanlar, ikincisi ise binaların yanlış yapılandırılmasıdır.Nem oluşumuna engel olmak, nem oluşumundan sonra nemi ortadan kaldırma işleminden daha kolaydır. Öyle ki birkaç ana noktaya dikkat ederseniz bulunduğunuz ortamdaki nemi ortadan kaldırabilirsiniz.Nem oluşumunu engellemek için öncelikle kapalı alanlarda bitki ve hayvan beslemekten vazgeçmelisiniz.  Bitkilerin ve hayvanların terlemesi kapalı alanlarda neme bunun beraberinde rutubete neden olmaktadır.Özellikle yemek sektörünün işlediği alanlarda tencerelerden yükselen buhar nemi de beraberinde getirmektedir. Bu durum duş alırken, banyo içerisinde kapalı kalan buhar içinde geçerlidir. Bu nedenle buharın olduğu her alanda bölgenin havalanması için pencereleri devamlı açık tutmalısınız.Balkonu olmayan dairelerde odaların içinde çamaşır kurutma işlemi nem oluşumunun en büyük tetikçisidir. Bunu göz önünde bulundurarak yaşadığınız alanları devamlı havalandırmalısınız.

Nem Sorununa Karşı Nasıl Korunuruz ?

Kış aylarında bina içindeki odaların hepsi eşit derecede ısınmamaktadır. Özellikle soba kullanımı sadece bir odanın ısınmasına, diğer odaların ise soğuk kalmasına neden olmaktadır.Bu durumda soğuk kalan odalarda nem ve rutubet oluşumu meydana gelmektedir.Binaların tasarımı sırasında, dış yalıtım sisteminin eksik kalması soğuk havalarda kişilerin nem ve rutubet problemiyle karşılaşmasına neden olmaktadır.Nem ve rutubet oluşumu binalara hasar verdiği gibi zaman içerisinde insanların sağlığını kaybetmesine de neden olmaktadır. Özellikle romatizma ve üst solunum yolları hastalığı nemden kaynaklanmaktadır.

Maddi ve manevi hasarlar her ne kadar küçük gibi görünse de nemden kaynaklanmaktadır. Bu durumda devreye giren nem alma işlemleri, nemin kısa süre içinde yok olmasını sağlamaktadır.Nem alma işlemi,  eski zamanlarda güneşten yararlanılarak yapılmaktaydı. Özellikle inşaat halindeki binalarda kurutma işlemi günlerce sürmektedir.Evde nem sorunu, günümüz teknolojisiyle engellenebilir bir problemdir. Evde oluşan nem, duvarların kabarmasına ve dökülmesine, zamanla parkelerin hasar görmesine ve kişilerin farklı hastalıklara yakalanmasına neden olur. Banyoda nem sorunu ise duvar boyalarının dökülmesine neden olur. Mutfakta nem sorunu oluşumu zamanla yiyeceklerin küflenmesine neden olur. Küf ve mantar oluşumunun önüne geçmek için yemek pişirirken buharın dışarı çıkmasını sağlamalısınız.

Nem Sorunu Nasıl Çözülür ?

Nem sorunu giderme artık eskisinden daha kolay bir işlemdir. İnşaat alanlarında, otellerde, hastanelerde, fabrikalarda, evlerde nem sorunu gidermek için ihtiyacınız olan tek şey elektrikle ya da mazotla çalışan bir nem alma makinasıdır.Nem alma makinaları, nemin olduğu alanda hızlı ve profesyonel bir şekilde kurutma işlemi yapmaktadır. Elektriğin olduğu alanlarda elektrikli nem alma makinaları kullanabilirsiniz.Mazotlu nem alma makinalarını elektriğin kullanımın mümkün olmadığı alanlarda kullanabilirsiniz.Nem alma makinaları uzun süre hiç durmadan çalışabilir. Isınma problemi olmadığı için kurutma işleminde herhangi bir gecikme yaşamazsınız.Nem sorunu için kurutma cihazları özellikle inşaat alanlarında hızlı sonuç almak için tercih edilmelidir.Nem alma makinalarını firmalardan dilerseniz kiralayabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz. 

Nem Sorunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön