Nemli Şap Kurutma

Nemli şap kurutma her binaya uygulanmakta olan bir işlem olup, atılan şap malzemesinin gerçekten işlevini yerine getirebilmesini sağlamaktadır.Nemli şapı kurutma işleminin sağlıksız ve şapın formuna uymayacak şekillerde yapılması ilerleyen dönemlerde şap malzemesinin nemlenmeyi engelleyen değil nemlenmeye neden olan bir malzeme haline gelmesine neden olmaktadır.Şap nemi alma işlemi şap atma işlemi kadar hassas ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Şap üzerinde bulunan nem şapın formunu bulmasına engel olduğundan dolayı ortamdan hızlı ancak kontrollü bir şekilde uzaklaştırılmalıdır.Şap üzerinde bulunan nemin hem hızlı hem de kontrollü bir şekilde ortamdan uzaklaştırılması ancak ve ancak şap kurutma cihazı kullanımı ile mümkün olmaktadır. Şap kurutma cihazları mantık olarak bakıldığında klima mantığı ile çalışmaktadır.Klimaların sıcak hava üflemeleri şeklinde bir çalışma sistemine sahip olan bu cihazlar klimalardan farklı olarak istenildiği takdirde bu sıcak havayı 24 saat boyunca hiç durmadan ortama verebilmekte ve şapın bir an önce kurumasına yardımcı olabilmektedir.

Şap Kurutma İşlemi Ne Zaman Ne Koşullarda Yapılmalıdır ?

Şap kurutma işlemi şap atma işleminin hemen ardından zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Şap malzemesi atıldıktan sonra kolaylıkla çözünebilme özelliğine sahip bir madde olduğundan dolayı hızlı bir şekilde kurutulmalıdır.Şap kurutma işlemine şap atma işleminin başlanıldığı ilk noktadan itibaren başlanmalı ve en son şap atılan noktaya doğru gelinmelidir.Eğer şap atılan alan çok büyük bir alan değilse, şap kurutma cihazı alanın tamamına hâkim olabilecek bir noktaya yerleştirilmeli ve o noktadan kurutma işlemini gerçekleştirmelidir.Şap kurutma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kurutma işleminin aynı mesafeden aynı sıcaklık derecesi ile eşit bir şekilde yapılmasıdır.Şap atma işlemi her bina için uygulanmakta olan bir işlemdir. Ancak bazı binalara sadece beton atım işlemi gerçekleştirildikten sonra yapılırken bazı binalara farklı zaman dilimlerinde uygulanabilmektedir.Şap malzemesi binalarda nemlenme ve rutubetlenme sorunlarına engel olan bir malzeme iken, aynı zamanda görsel anlamda düz ve pürüzsüz bir zemin elde etme amaçlı da kullanılabilmektedir.

Örneğin; basketbol, voleybol ve hentbol maçlarının yapıldığı kapalı spor salonlarının zeminlerinin düz ve pürüzsüz olması gerekmektedir. İşte bu tarz yerlerde bu düzlük ve pürüzsüzlük ancak şap atımı ile sağlanabilmektedir.Ancak sadece şap atma işlemi bu düzlüğü sağlamaya yeterli gelmemekte aynı zamanda şap kurutma işleminin de aynı doğrultuda hemen ardından yapılması gerekmektedir.Şap atma ve kurutma işleminin ardından şaplanmış betonun üzerine her türlü görsel malzeme rahatlıkla uygulanabilmekte ve bu malzemeler eğer şap atma ve kurutma işlemleri sağlıklı bir şekilde yapıldı ise uzun bir süre canlılığını korumakta ve işlevini yerine getirebilmektedir.Şap nem alma işlemi şap kurutma cihazı tarafından nemin yoğunlaştırılıp suya dönüştürülmesiyle gerçekleştirilmektedir. Yoğunlaştırılan nem suya dönüştürüldükten sonra cihazın kendi deposunda hapsedilebileceği gibi bazı cihazların özelliklerinde bulunan tahliye özelliği ile tamamen dışarıya da atılabilmektedir. Yoğuşmalı hortum denilen ve tahliye özelliği olarak açıklayabileceğimiz bu özellik sayesinde yoğunlaştırılmış nem cihazın deposunda hapsedilmemekte ve uygun bir şekilde ortamdan uzaklaştırılarak dışarıya su olarak tahliye edilmektedir.

Şap Kurutma Cihazlarının  Haznesinin Dolması Neye Bağlıdır ?

Bu sayede cihazın deposu dolmamakta ve taşmaya karşı olan otomatik durma özelliği devreye girmemektedir. Bu özellik devreye girmediği sürece cihaz siz ne zaman durdursanız o zaman duracak gerektiğinde 24 saat bile çalışabilecektir.Nemli şap kurutma işlemi için şap kurutma cihazı dışından kullanılacak cihazlar şapın formunu bulmasını geciktireceği gibi ilerleyen dönemlerde şapın beton üzerinde nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşılmasına neden olacak ve şap malzemesi üzerine uygulanmış olan diğer malzemeler deforme olarak işlevlerini yerine getiremeyecek duruma gelecektir.

Bunun sebebi ise hiçbir cihazın ve yöntemin şap kurutma cihazı kadar şapı derinlemesine bir şekilde kurutmayı başaramıyor olmasıdır.Şap kurutma cihazı üstün üfleme gücü ve ortamda olması gereken nem dengesini higrostat özelliği sayesinde belirleyebilmesi diğer cihaz ve yöntemlerden şap kurutma cihazını bir adım öne çıkarmaktadır.Nemli şap nasıl kurutulmalı sorusuna verilecek tek cevap şap kurutma cihazı ile kurutulmalı olmalıdır. Hızlı, sürekli ve kalıcı bir kurutma isteniyorsa şap kurutma cihazından başka hiçbir yöntem ve cihaz şapın nemini sağlıklı bir şekilde alamamakta ve ilerleyen dönemlerde istenmeyen sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.Nemli şap kurutma işlemlerinizi yapabilmek için firmamız ile bağlantıya geçerek şap kurutma cihazlarımızdan alanınızın büyüklüğüne uygun olan cihazı seçip adresinize kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Cihazlarımızı satın alabileceğiniz gibi kısa süreli çalışmalarınız için günlük ve haftalık kiralama yöntemlerimizi de seçebilirsiniz. 

Nemli Şap Kurutma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön