Müze Nem Alma

Müze Nem Alma ile tarihi miraslarımızı korumak için hazırlanan ve oluşturulan müzelerin bakımı ve içerisindeki değerlerin korunması için “müze nem alma” işleminin yapılması gerekmektedir. Havada bulunan nem sadece insan sağlığı açısından zararlı değildir.Aynı zamanda nemden korunmak için hemen her sektör nem alma cihazlarını kullanmaktadır. Gıda sektöründen, kâğıt sektörüne ve elektronik sektörlerden, hazır giyim sektörüne kadar havadaki nemden etkilenmemek için hemen her sektör nem kurutucu cihazları kullanmalıdır.Müzelerin havalandırma sistemi oldukça önemlidir. Yüzyıllar boyunca yer altında ya da yeryüzünde korunana tarihi eserler, mumyalar, antika eşyalar müzelerde korunurken her türlü önlem de alınmalıdır. Müzeler yapı itibari ile korunaklı yerler olmasına karşın havada ya da ortamda bulunan nem oranı müzede korunmakta olan eserler için tehdit oluşturabilir.Bunu engellemek için firmamız bünyesinde siz değerli müşterilerimize sunulan müze nem alma ve kurutma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.Dilerseniz sizlere nem kurutma cihazları hakkında bilgi vermeye çalışalım. Nem kurutma cihazları ortamdaki nemli havayı çekerek geri kuru ve temiz hava olarak ortama gönderir.

Nem Alma Cihazlarını Hangi Özelliklere Göre Seçmeliyiz ?

Ortamdaki nem oranına ve çiy dengesine göre ayarlanabilen nem alma cihazları ile arşivlerinizi de gönül rahatlığı ile koruyabilirsiniz. Müzelerde bulunan resimler, deri parçaları ya da kâğıt arşivler nemden çok kolay bir şekilde etkilenebilir ve bozulabilir.Bunun sebebi nemin ürettiği bakterilerdir. Bu bakteriler yerleştiği alanın yapısını bozabilir. Aşırı yoğun nemin bulunduğu ortamlarda insan sağlığı bile olumsuz etkilenebilmektedir. Müzelerde genelde koruma amaçlı hava girmeyen fanuslarda ya da cam bölmelerde eserler sergilenmekte ve muhafaza edilmektedir.Bunun sebebi de havanın hiçbir şekilde cam fanusun ya da cam bölmenin içerisine girmemesi içindir. Hava ile temas etmeyen bir eseri uzun süre alına uygun olarak bozulmadan saklayabilirsiniz.Müzelerdeki nemi ve rutubeti engellemek için müze nem alma cihazı kullanarak kısa sürede kesin ve garantili sonuçlar elde edebilirsiniz.#Müze gibi değerli tarihi eserlerin muhafaza edildiği arşiv yerlerinde ortamdaki havanın önemi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Herhangi bir hava koşullarından bile etkilenen müze duvarlarında nem ya da rutubet de meydana gelebilir.Müze nem kurutma cihazları ile hem oluşabilecek rutubet engellenir hem de havadaki nem oranı olabildiğince en alt seviyeye indirilebilir. Sanat eserleri ve tarihi eserlerin en büyük düşmanı nemden dolayı meydana gelen bakterilerdir.

Kısa süre içerisinde nemden dolayı etkilenerek bozulan bu tarihi eserlerin geri dönüşü de olmayacağı için müze içerisinde koruma altında olan her eşyayı korumak için müze nem alma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.Müze içerisindeki hiçbir esere zarar vermeden yapılan nem alma işlemi sayesinde ortamdaki havadaki nem dengesi korunacak ve eserlerin de uzun süreli muhafaza edilmesi sağlanacaktır.

Müzelerde Korunun Ürünler Nasıl Muhafaza Edilmelidir ?

Müzelerde muhafaza edilen her ürün sadece cam bölmeler ya da cam fanuslar içerisinde değil açık olarak da sergilenmekte ve korunmaktadır. Mesela resimler ve heykeller ve antika tarihi süs eşyaları açık olarak korunmakta ve sergilenmektedir.Özellikle müzeler için ortamda bunan hava oldukça önemlidir. Müze nem alma firması olarak firmamız bünyesinde çalıştığımız alanında profesyonel ekip arkadaşlarımız ile hiçbir esere dokunmadan ve zarar vermeden nem alma ve kurutma hizmetini sunmaktayız.Özel anti bakteriyel iş giysileri, bone ve eldivenler ile hizmet vermekteyiz. Kültür bakanlığının da denetimleri ile korunan müzelerde nem oranı hemen bütün dengeleri değiştirebilir. Aşırı ve yoğun nemli bir müzede hiçbir eser bozulmadan kalmayacaktır.Müzelerde temizlik yapılırken bile havadaki nem oranı dikkate alınarak temizlik yapılmalıdır. Nem kurutma cihazları ile ortamdaki nem seviyesine göre bir cihaz ayarı yapılmalı ve düzenli olarak müze nem alma ve nem kurutma cihazı kullanılarak eserlerin alının bozulmaması sağlanmalıdır.

Müze Nem Alma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön