Kuru Hava ve Zararları

yapi-kurutma

Kuru hava su buharının az olduğu ortama verilen addır. Nemden uzak hava akciğer, beyin  gibi birçok iç organlara, ruh halinden, cilt hastalıklarına kadar canlılar üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Kuru havada bulunmak akciğerleri olumsuz yönde etkiler. Akciğer enfeksiyonlarına neden olur. Özellikle kronik akciğer  hastalığı olanlar bu konu hakkında daha dikkatli davranmalıdırlar. Kuru hava astımı ve alerjileri tetikler. Astım hastaları için kuru hava önerilmez.

Kuru hava solunum yollarının kurumasına neden olur ve bunun sonucunda öksürük boğazda kuruluk ve solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum yolu rahatsızlıklarına yol açar. Kuru havaya uzun süre maruz kalmak ateşli hastalıklara ve terlemeye yol açabilir. Nem alma cihazı bu anlamda yarar sağlar.

bina-kurutma-3

Kuru Havanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Kuru hava, kara sevda olarak bilinen hayata karşı ilginin azaldığı, üzüntü ve kederin yaşandığı depresif bir hal olan bireyin ruh halini kötü yönde etkileyen malihulya denilen ruhsal hastalığın oluşmasına neden olabilir. Kuru hava stres oranını da arttırır. Ev tipi nem alma cihazı kullandığınızda bu olumsuzları en aza indirgeme şansına sahip olursunuz.

Kuru hava vücudu olumsuz yönde etkiler. Başta ellerde ve ayaklarda olmak üzere ciltte kuruluk beraberinde çatlak ve kaşıntı olmasını meydana getirir. Kuru hava cildi kurutarak safra ve sevdayı azdırır. Kuru hava vücutta uyuzun oluşmasına neden olabilir. 

Kuru Havadan Kurtulmak İçin Alınabilecek Önlemler

Kuru hava göz korneasının yapısını koruyan gözyaşı filmini etkileyerek göze zarar verebilir. Gözde küçük lekeler bırakabilir. Kuru hava  sonucu burun kanaması gelişebilir. Kuru hava vücudun sıvı-baz dengesini bozarak su ve sıvı kaybına bağlı olarak dehidrasyon oluşur.

Kuru havadan kurtulmak için ortamı havalandırma kalorifer, petek, soba üstü gibi ısıtıcıların üzerine veya yanına bardak içine bir miktar su koyarak buharlaşmasını sağlayıp havanın nem kazanmasını sağlayabiliriz. Bunun yanında ortamın daha fazla nemlenmemesi hem de kuru kalmaması için sanayi tipi nem alma cihazı ürününden faydalanılabilir.

Kuru Hava ve Zararları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön