Nem Alma Cihazı Zararları 

Cihazların asıl görevi, ev ortamında kullanıldığında alanda oluşan aşırı nemden kaynaklı türeyebilecek rutubet ve küfün ortadan kaldırılması olarak açıklayabiliriz. Oda sıcaklığını oluşan yüksek derecelerdeki nem oranları yüzünden oluşan pas ve küften kurtulmak için kullanılan cihazların, gereğinden fazla kullanılması insan sağlığına zarar verebilir. Ev ortamında kullanılan nem alma cihazı yoğun kullanılması, evin içinde var olan havanın oksijen gibi güçlü gazların dengesini bozarak, evin içinde bulunan insanların sağlıksız bir hava solunmasına neden olur. Bununla beraber evin nem oranının yüksek olması nedeniyle oluşabilecek diğer zararlı maddelerin oluşmasını önleyerek insan sağlığını korur.

bina-kurutma-2

İnsan Sağlığı Neme İhtiyaç Duyar

Dengeli nem miktarına insan bedeni ihtiyaç duyar. Ortamdaki nem oranın gereğinden fazla düşürülmesi, kuru havaya maruz kalan insanlarda deri, akciğer ve üst solunum yollarına zarar verebilir. Bu nedenle ev tipi nem alma cihazı kullanırken evin metrekaresinin ölçülmesi nem oranının belirlenmesi gibi uygulamalardan sonra cihazın ayarları yapılmalıdır. Bu sayede cihaz, amacına hizmet ederek ortamdaki fazla nemin dengelenmesini ve oluşabilecek küf ve pas gibi zararlı bakterilerin üremesini önler. Ev tipi modelleri pratik kullanımı ve insan sağlığına katkısı nedeniyle, nem oranı yüksek tüm evlerde kullanılmaya devam ediyor. 

Tarım Ürünlerinde Kullanılan Cihazlar

Tarım yapılan yerlerde özellikle ekim döneminden önce tohumların bulunduğu depoların nem almaması, ürünlerin dayanıklılığını arttıran bir etkidir. Depolar yapıları gereği aşırı nemli bölgeler olduğundan hem tohumların hem de hasat edilen ürünlerin nemsiz ortamda tutulması gerekir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için sanayi tipi nem alma cihazı kullanılır. Bu cihazlar ev tipi cihazlara göre daha yüksek performansa sahip makinelerdir. Depoların nemli ortamlarında hasatın ve tohumların barınabilmesi işçin bu cihazların kullanılması çok önemlidir. 

Nem Alma Cihazı Zararları 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön