Şap Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

Şap kurutma cihazları bulundukları ortamdaki havayı içine çeker ve ortamda bulunan nemi haznesine doldurur. Böylelikle daha kuru bir ortam elde edilmiş olur. Şap kurutma cihazı ayrıca nem kurutma cihazı ya da inşaat kurutma cihazı olarak da bilinir. İstenmeyen fazla nemden kurtulmak için kullanılan bir cihazdır. Klimanın aksine havayı içene çekme prensibi ile çalışır.

Nem Neden Kontrol Altına Alınmalıdır?

Havada bulunan su molekülleri nem olarak bilinmektedir. Havada bulunan bu nem zamanla birçok soruna sebep olur. Zamanla belirli bölgelerde birikerek küf ve kötü kokuya önayak olur. Eğer bu nem şap kurutma cihazları ile kurutulmaz ise zamanla kötü koku, elektronik eşyalarda korozyon, mobilyaların kabarması ve duvarların dökülmesi gibi sorunlar baş gösterir.

Şap Kurutma Cihazlarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Bu cihazlar çalıştıkları ortamlarda bulunan havayı içine çekerek havayı nemden ayırma prensibi ile çalışmaktadır. Genel olarak inşaatlarda, otoparklarda ve alışveriş merkezlerinde kullanılır. AVM’lerde kullanılmasının sebebi hava ve insan sirkülasyonunun fazla olduğu mekanlarda ortamda biriken nemden kurtulmak amacıyla çalıştırılırlar. İnşaat alanlarında ise beton ve şap malzemelerinin kurutulması için bulunurular. Düz zemin ve yüzeylerde daha etkili bir işlem sağlanır. Böylelikle beton ve şaplar pürüzsüz bir yüzeye sahip olur.

Şap kurutma cihazları taşınabilir olarak tasarlanmaktadır. Böylelikle birçok farklı alana taşınabilir ve kullanılırlar. Üzerlerinde bulunan higrostat ile birlikte ortamda istenilen nem seviyesine ulaşılabilir. Şap kurutma cihazları bu ve bunun gibi birçok faydaları vardır.

Şap Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön