Türkiye’de Nem En Az Nerede?

Türkiye’de nemin en az olduğu yerler, İç Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde rakımı yüksek olan yerlerdir. Göller Yöresinde yer alan Isparta, nemin en az görüldüğü ilimizdir.  Nemin azı da fazlası da insan sağlığı için zararlıdır. Nem az olan yerlerde nemi yükselten ev tipi cihazlara ihtiyaç bulunur. Nemin fazla olduğu yerlerde yaşayanlar için yaşam alanlarında kullanımı önerilen, ev tipi nem alma cihazı olacaktır. Yüksek neme sahip olan yerlerde yaşayanlar için romatizma kaynaklı ağrılar da fazladır. Ayrıca, nemli bölgelerde bakterilerin hızlı şekilde çoğalması başta alerjik rahatsızlıklar olmak üzere birçok rahatsızlığa da neden olur. Evlerde küçük çocukları olanlar için alerjik astım gibi rahatsızlıkların olmaması için nem alma cihazı bulundurulması önem taşır.

Yaşam Alanlarına Sağlık Katan Cihazlar

Nem alma cihazı yaşam alanlarına sağlık katmaları açısından önem taşır. İdeal oda sıcaklığı ve bağıl nem oranı değişim gösterir. Yaşam alanlarında salon ve odalar arasında bile değişen oda sıcaklıkları söz konusudur. Yatak odaları için önerilen oda sıcaklığı her zaman için salonlardan bir ya da iki derece daha düşük olmasıdır. 21 derece için ideal diyeceğimiz salon sıcaklıkları, odalar için 18 ile 19 derece arasıdır. Nem oranı için vereceğimiz aralık ta %40 ile %60 arasıdır. %60 nem oranının üzeri yaşam alanları sağlıksız kabul edilir.

Sanayi Alanlarında Kullanılan Nem Alma Cihazları

Sanayi ve üretim alanları ile inşaat sektörü için de nem alma cihazları kullanılır. Islak olan inşaat içlerinde dekorasyon ya da boya yapılması ancak, ortamın kurumasından sonra söz konusudur. Bu süreci hızlandırmak için kullanılan, sanayi tipi nem alma cihazı olacaktır. Sağlıklı yaşam ortamları için nem alma cihazlarına olan ihtiyaç son derece fazladır.

Türkiye’de Nem En Az Nerede?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön