Uyurken Odanın Nem Oranı Ne Kadar Olmalı?

serin_ve_nemli_hava

Uyurken odanın nemi yaklaşık %60 civarında olmalıdır. Bu soruyu sağlıklı cevaplamak için odanın sıcaklığı da önem taşır. Odanın değişen sıcaklığına göre nem oranı da farklı değerler alır. İdeal nem ve sıcaklıklar için belli derece aralıklarını vermek daha sağlıklı olur.

21 derece ideal sıcaklık olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakamlardır. Odalarda bu sıcaklık 18 dereceye kadar düşebilir. Bağıl nem oranı için belirlenen rakam %50 olurken, nem oranının %60’ı geçmesi önerilmez. %40 ile %60 arasında değişen nem oranları ideal kabul edilir. Ev tipi nem alma cihazı, daha sağlıklı ortamlar için önerilen cihazlardır.

Evlerde Küçük Çocuğu Olanlar Dikkat

Nem alma cihazı son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan cihazların başında gelir. Fazla nem olan ortamlarda küf gibi oluşumlar da artmaktadır. Nemsiz ortamlarda öksürük, ciltte kuruluk gibi çeşitli sağlık sorunları meydana gelir. Özellikle astım gibi rahatsızlıkların yaşanmaması için küçük çocuğu olanların nem oranına dikkat etmesi gerekir.

Yaşanılan ortamın değişen iklim koşullarından yaşam alanları da nasibini alır. Bu gibi ortamlarda ideal nem dengesini korumak için nem alma cihazlarına ihtiyaç bulunur. Ayrıca inşaat ortamlarında nemin yok edilmesi, boya ve badana gibi iç tarafların tadilatı için de önem taşır. Sanayi tipi nem alma cihazı bu ortamlarda son derece yararlı olur. Üretim yapılan bazı sektörlerde de nemi yok etmek için kullanımı yaygındır.

Nem Cihazlarının Önemi

Nem alma cihazları son zamanlarda hava temizleme özelliği ile birlikte üretilir. Bu sayede, evlerde temiz ve ev akarlarından uzak nemsiz bir ortam tesis edilir. Hava kirliliği, rutubet gibi olumsuz şartların akciğerlerde yaptığı tahribat düşünüldüğünde evlerde nem alma cihazlarının kullanımı önem kazanır.

Uyurken Odanın Nem Oranı Ne Kadar Olmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön