Nemli Havanın Sağlığa Zararları

nemli-hava-sagliga-zararlari.jpg

Nemli hava binalar , duvarlar , boyalar ve mobilyaların dışında sağlığımızı da olumsuz ölçüde etkiler. Özellikle üst solunum yollarında görülebilecek ciddi rahatsızlıklara yol açar. Başta ileri yaşlardaki bireyler olmak üzere birçok kişide görülen , romatizma ve eklem ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Ortamda bulunan aşırı nem ; öksürük , hırıltılı nefes , solunum sıkıntıları , sinüs enfeksiyonu , baş ağrısı gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Ayrıca uyku bozukluklarının sebeplerinden biri de odada bulunan nem ya da rutubet olabilir. 

Ortamdaki Nem Nasıl Azaltılabilir ?

Evde veya çalışma ortamlarında nem artışı söz konusu ise bunu nem alma cihazı ile kolayca çözmek mümkün. Nem alma ya da bir diğer adı ile nem kurutma cihazları , yaşadığınız ortamı daha sağlıklı ve temiz bir hâle getirir.

Cihazın verimliliğini arttırmak için odanın ortasında , düz ve yumuşak olmayan bir zemine konmalıdır. Ayrıca cihazda bulunan filtre havadaki kılı ve kiri de çekeceği için bir süre sonra tıkanabilir. Bu yüzden düzenli aralıklarla temizliği yapılmalıdır. Nem alma cihazı ev için kullanılacak ise buna uygun üretilen ev tipi nem alma cihazı tercih edilmelidir.

Nem Alma Cihazı Fiyatları

Nem alma cihazlarının fiyatları ürünün sahip olduğu ekipmanlara ve ürünün özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ürünün boyutu , çalışma kapasitesi , işlevselliği gibi fiyatı etkileyen birçok faktör vardır. Ev tipi bir nem alma cihazı ile sanayi tipi nem alma cihazı arasında da fiyat farklılıklarına rastlanmaktadır. Bununla beraber cihazda bulunan otomatik defrost özelliği , su haznesi , nem alma kapasitesi gibi ek özellikler de yine cihaz fiyatını arttıran unsurlardır.

Nemli Havanın Sağlığa Zararları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön